4-5 червня 2023 р.
НЕДІЛЯ 8-МА ПІСЛЯ ПАСХИ.
ДЕНЬ СВЯТОЇ ТРІЙЦІ. П’ЯТИДЕСЯТНИЦЯ.
ДЕНЬ СВЯТОГО ДУХУ

Дивні слова промовляє Христос за кілька годин до зради, дивлячись на Своїх учнів з любов’ю та співчуттям й розуміючи, які жахливі, темні часи їх очікують попереду: «Та Я правду кажу вам: краще для вас, щоб пішов Я, бо як Я не піду, Утішитель не прийде до вас. А коли Я піду, то пошлю вам Його» (). Що ж може бути краще, ніж завжди бути поряд із Самим Господом Ісусом Христом, чути його Слово, бачити чудесні підтвердження Його Божественної всемогутності? У вирі усіх подій, що відбувалися після, мабуть й зовсім забулися ці таємничі слова, а коли й згадували їх апостоли, то як могли зрозуміти? Бо до того самого дня, що його нині згадує Свята Церква, ніхто з учнів Христових й помислити не міг, яким буде те пришестя Духа Святого, як сильно воно змінить їх, на яку небувалу висоту піднесе.

Відтоді й до сьогодні, і на віки вічні Духом Святим живе наша Церква. Таємний, нез’ясненний, сяє Він з Ликів Святих, всюдисущий та невловимий – ледь чутно торкається душі кожного, хто прагне відвернутися від зла й творити добро та щиро відкриває своє серце Богові. Серед самої страшної темряви, у часи розпачу та страждань, не дає впасти і забути про світло, любов та радість, приходить та втішає нас Той, Чиє ім’я – Утішитель.

м

Святкові Богослужіння почалися у Свято-Озерянському храмі суботнім Всенічним бдінням. Розділити один з одним радість очікування зустрічі зі Святим Духом у святі, що надходить, зійшлися до храму парафіяни, підносячи до Бога особисту молитву та дослухаючись до урочистих слів богослужбових текстів:

Відсвяткуємо, вірні, радісно останнє та заключне свято;
це – П’ятидесятниця, виконання обіцянки й усього, передрішеного про нас;
в цей день вогонь Утішителя раптово зійшов на землю як у вигляді язиків полум’я,
просвітив учнів та явив їх посвяченими в таємниці неба.
Світло Утішителя прийшло й світ просвітило!

Свято-Озерянський храм, Всенічне бдіння напередодні П'ятидесятниці; 3 червня 2023 р.

Свято-Озерянський храм, Всенічне бдіння напередодні П'ятидесятниці; 3 червня 2023 р.

У день П’ятидесятниці було звершено ранню та пізню Божественні Літургії. Особливістю богослужіння свята Трійці є те, що відразу після завершення Літургії читається 9-й час та починається особлива вечірня з коліноприклонними молитвами. У цих надзвичайно глибоких та змістовних молитвах, що їх від імені усіх вірян піднесли до Бога настоятель архимандрит Никодим (Силко) та клірики храму, Свята Церква звертається до кожної з Осіб Трійці – Отця, Сина і Святого Духа. У цьому зверненні до Божественної повноти й незбагненної гармонії Ликів Трійці – прохання наповнити Її любов’ю усе наше життя, весь простір і час нашого світу.

Свято-Озерянський храм, Неділя 8-ма після Пасхи, День Святої Трійці, П'ятидесятниця; 4 червня 2023 р. Божественна Літургія

Свято-Озерянський храм, Неділя 8-ма після Пасхи, День Святої Трійці, П'ятидесятниця; 4 червня 2023 р. Вечірня

Свято-Озерянський храм, Неділя 8-ма після Пасхи, День Святої Трійці, П'ятидесятниця; 4 червня 2023 р. Вечірня

Свято-Озерянський храм, Неділя 8-ма після Пасхи, День Святої Трійці, П'ятидесятниця; 4 червня 2023 р. Вечірня

Свято-Озерянський храм, Неділя 8-ма після Пасхи, День Святої Трійці, П'ятидесятниця; 4 червня 2023 р. Вечірня

На закінчення богослужіння настоятель звернувся до вірян із пастирським словом: «В ім’я Отця і Сина, і Святого Духа! Вітаю вас зі святом Святої П’ятидесятниці, з днем народження нашої Церкви, в якій ми отримуємо спасіння, яка веде нас до Бога й перед Богом за нас клопочеться, готуючи нас до вічного життя, до Божого Царства. Все наше життя освячується Церковними Таїнствами. Відразу після народження ми входимо у Церкву через Хрещення та отримуємо дари Святого Духа у Таїнстві Миропомазання. Ми приймаємо Тіло і Кров Христові, сповідаючись у своїх гріхах. Ті з нас, хто одружується, отримує благословення Церкви на подальше спільне життя і народження дітей. У Таїнстві Священства рукополагаються диякони, священники та єпископи, які підносять до Бога молитву за нас з вами. Бути в Церкві – це велике щастя. Звичайно, мається на увазі не тільки приходити до храму, але й усього себе цілком готувати до майбутнього життя вічного, до тієї Церкви, яку створив Господь наш Ісус Христос і про яку сказав: “побудую Я Церкву Свою, і сили адові не переможуть її” ().

Богослов’я Святої Трійці дуже складне для розуміння, важко щось про Неї говорити, для цього потрібно бути довершеною людиною і видатним богословом. За всіх часів точилися суперечки навколо вчення про Святу Трійцю, і особливо багато тлумачень існує зараз. Дуже легко помилитися в судженнях про такий складний предмет, і ми бачимо, як багато хто впадає в оману і відходить від Церкви, збивається зі спасительного путі. Кажуть, начебто, про Христа, але без повноти розуміння Святої Церкви – це не той Христос, який веде нас до спасіння.

Тому, дорогі мої, ми маємо бути дуже уважними. Вже за часів апостолів Христос застерігав їх про лукавство світу, попереджав, що багато буде лжепророків та лжевчителів, які спокушатимуть людей. Й зараз особливо багато навколо зовнішньо ефектних і привабливих лжевчень, що відводять людину від Христа. Багато хто, на жаль, керуючись принципом “чим чудніше – тим святіше”, піддається їм. Найстрашніше, що відсутня навичка аналізу, критичного мислення. Адже недарма говорить нам Господь через Святе Письмо: “не кожному духові вірте, але випробовуйте духів, чи від Бога вони, бо неправдивих пророків багато з’явилося в світ” (). Якщо вчення нічого не має спільного з Писанням, з Євангелієм, то треба залишити його і не йти на поводу лжепророків, які ведуть душі за собою у згубну безодню.

В сьогоднішнє свято П’ятидесятниці, у день народження Святої Церкви, закликаю всіх вас завжди триматися Христової Церкви, яка веде нас до спасіння і Божого Царства, амінь!».

Після богослужіння при храмі було роздано хліб.

Свято-Озерянський храм, Неділя 8-ма після Пасхи, День Святої Трійці, П'ятидесятниця; 4 червня 2023 р. Роздача хлібу після богослужіння


Розпис куполу бокового вівтаря на честь Рівноапостольного великого князя Володимира у Свято-Озерянському храмі

П’ятидесятницею завершується особливо урочистий, післяпасхальний період календаря Святої Церкви. Але, звичайно, світла пасхальна радість назавжди залишається у серцях вірян, а у найперший з “буденних” днів Церква святкує день Святого Духу – на згадку про те, що кожний день, годину та секунду нашого життя ми маємо прагнути проживати у Дусі, дбати про те, щоб, по слову Серафима Саровського, стяжати Його.

Ікона "Зішестя Святого Духа на апостолів" у Свято-Озерянському храмі

На Духів День у Свято-Озерянському храмі зранку було звершено молебень із читанням акафіста Святому Духу й освяченням води, а потім – Божественну Літургію.

Свято-Озерянський храм, День Святого Духу; 5 червня 2023 р. Молебень із акафістом Святому Духу й освяченням води

Свято-Озерянський храм, День Святого Духу; 5 червня 2023 р. Молебень із акафістом Святому Духу й освяченням води

Свято-Озерянський храм, День Святого Духу; 5 червня 2023 р. Божественна Літургія

Настоятель архимандрит Никодим у своїй проповіді після богослужіння поздоровив парафіян зі святом Святого Духа, нагадав, якій події присвячений цей день та яке велике значення Свята Церква надає саме розумінню свого вчення –  “Але в Церкві волію п’ять слів зрозумілих сказати, щоб і інших навчити, аніж десять тисяч слів чужою мовою! ().

Також настоятель звернув увагу на мало усвідомлювану але дуже небезпечну загрозу неконтрольованого споживання інформації у мережі Інтернет, коли, внаслідок власної ліні й відсутності критичного аналізу, людина поступово втрачає навіть здатність сприймати повноцінний текст у книгах та Святому Писанні, й опиняється під безперервним впливом сумнівних, або й відверто брехливих та брудних джерел, що весь час доступні у Інтернеті через смартфон, який завжди під рукою.

«Але, святкуючи сьогодні день Святого Духа, ми повинні розуміти, що яким би гріхом ми не згрішили, як би далеко ми не відійшли від Господа, благодать Святого Духа завжди поряд з нами. “Досить тобі Моєї благодаті, бо сила Моя здійснюється в немочі” () – каже Господь апостолу Павлу. Саме в слабкості людській виповнюється ця благодать. Щодня на Божественній Літургії ми просимо Бога, щоб він нам послав Святого Духа, починаючи молитву словами: “Господи, що Святого Твого Духа в третю годину апостолам послав!..” – щоб послав і нам Цього Духа, й щоб Той оновив нас. Тому що ми не повинні постійно перебувати у стані байдужості, холодності та під тягарем гріхів, навпаки – ми маємо постійно оновлюватися духовно. А лише силою Духа Святого людина може оновитися, виправитися та змінити свої погляди.

Тому, дорогі мої, будьмо не зневірятися, як би не було нам важко та складно. Як би ми не оступилися у своєму житті, через Таїнство Покаяння ми виправляємося, ми оплакуємо свій гріх, як оплакував апостол Петро те, що він зрадив, покинув Господа. “І згадав Петро слово, що Ісус був промовив йому: Перше ніж заспіває півень двічі, відречешся ти тричі від Мене. І кинувся він, та й плакати став…” (). Саме коли ми оплакуємо свої гріхи, Господь бачить нашу скорботу, наше скрушене серце, й прощає нас. Ми можемо й тисячу разів підходити до Святого Причастя, але бути далекі від прощення – тому, що ми черстві, черства у нас душа, вона не оновлюється Духом. Щоб це змінити, мусимо надбати той дар сліз, мусимо оплакати свій гріх у сокрушенні, і не впадати у відчай, й бути відданими Господу нашому Ісусу Христу до кінця віку, амінь!» – завершив своє слово настоятель.


      1. 'Кто Бог Велий'
(Великий хор Свято-Озерянського храму,
День Святої Трійці, 2023 р.)

Царю Небесний, Утішителю, Душе істини, що всюди єси і все наповняєш‚ Скарбе добра і життя Подателю, прийди і вселися в нас, і очисти нас від усякої скверни, і спаси, Благий, душі наші.


Світлини у великому розмірі