РІЗДВЯНЕ ПОСЛАННЯ МИТРОПОЛИТА ХАРКІВСЬКОГО І БОГОДУХІВСЬКОГО ОНУФРІЯ

РІЗДВЯНЕ ПОСЛАННЯ
МИТРОПОЛИТА ХАРКІВСЬКОГО І БОГОДУХІВСЬКОГО ОНУФРІЯ,
СВЯЩЕННОАРХІМАНДРИТА СВЯТО-ПОКРОВСЬКОГО ЧОЛОВІЧОГО
МОНАСТИРЯ М. ХАРКОВА
БОГОЛЮБИВИМ ПАСТИРЯМ, ВСЕЧЕСНОМУ ЧЕРНЕЦТВУ,
ВИКЛАДАЧАМ І СТУДЕНТАМ ХАРКІВСЬКОЇ ДУХОВНОЇ СЕМІНАРІЇ,
І ВСІМ ВІРНИМ ЧАДАМ ХАРКІВСЬКОЇ ЄПАРХІЇ УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ

Прийдіть, прославмо радісно Господа,
святкуючи нині виявлення Божественної таємниці;
стіну зруйновано, вогняна зброя зникла,
і херувим відступив від древа життя,
і я споживою раю насолоджуюсь,
з якого був вигнаний за непослух.
(Стихира на «Господи взиваю»
Різдва Христового)

Милістю Всеблагого нашого Творця сьогодні ми зустрічаємо всіма улюблене Велике свято – Різдво Спасителя світу Господа нашого Ісуса Христа. Це свято не просто день у земному календарному літочисленні, коли ми віддаємо шану події, що змінила хід світової історії. Це свято, що освячує наші помисли та серця, приносить втіху страждаючим нашим душам, які перебувають у світі, де зло прагне поширити свій вплив, а Церква Христова веде своїх дітей до спасіння від зла до вічного блаженного життя.

У печері Віфлеємській починається історія Божественної присутності в житті як людства загалом, так і кожної людини окремо. І ми з благоговінням згадуємо величезну смиренність Пресвятої Богородиці та Приснодіви Марії, яка «і народила Сина Свого Первенця, і сповила Його, і поклала Його в ясла, бо не було їм місця в гостиниці» (). Разом з віфлеємськими пастухами ми приймаємо звістку Небесного Ангела: «не бійтеся; я сповіщаю вам велику радість, яка буде всім людям: бо нині народився вам у місті Давидовому Спаситель, Котрий є Христос Господь» (). Ми подібно до східних мудреців підносимо свої погляди до небес, щоб побачити «зірку Його на сході», яка вказує шлях до Богонемовляти Христа, щоб і нам поклонитися Йому, принісши скарби любові, молитви та смирення, й уникнути підступності злісного царя Ірода, який у безсилій злості прагнув боротися із Богом.

Сьогодні Церква Христова живе та оновлюється радістю Світлого Різдва свого Засновника та Спасителя. Ця радість виганяє з наших сердець лиха та страхи земного життя, зміцнює нас на шляху спасіння. Але як нам не збитися з цього шляху? Де ми можемо почути Божественний голос Спасителя, який вселяє надію? Святитель Тихон Задонський каже: «Голос найсолодшого нашого Вчителя чуємо: де двоє чи троє зібрані в ім’я Моє, там Я посеред них (). Ось де Він нам відкликається, ось де житло, де спокій Свій має найсолодше Світло наше. Там, — каже Він, — місце спокою Мого, де двох чи трьох любов щира, любов нелицемірна з’єднує…» (святитель Тихон Задонський, Слово на Різдво Христове). Саме сердечна прихильність і християнська любов роблять нас співучасниками Христа і Його Святої Церкви, допомагають нам у подоланні скорботи та лих, що обрушилися на нас.

2022 рік, що минає, назавжди увійде в історію, як рік посланих Богом на долю нашого боголюбивого українського народу скорботи і випробувань. Проти України була розв’язана злочинна та жорстока війна, яка приносить горе та страждання мільйонам безневинних людей, це тяжке лихо посилено ще й тим, що розпочали цю війну люди єдині нам за вірою. У Святому Євангелії Господь попередив нас, що й у тяжких випробуваннях ми повинні зберігати вірність Його святій істині: «Також почуєте про війни й воєнні чутки. Дивіться, не жахайтесь, бо належить усьому тому бути, але це ще не кінець» ().

Завдяки ревному служінню і праці пастирів, благочестивих мирян Церква Христова продовжує рятівну місію на Богом береженій землі Слобожанщини. Відновлюються зруйновані храми, звершуються богослужіння, підносяться святі молитви про мир в Україні, про здоров’я та спасіння всіх наших людей.
Долучаючись до благодатної радості Різдвяних свят, ми закликаємо допомогу Всеблагого Бога, просимо заступництва Пречистої Божої Матері та заступництва святих угодників у Новому році, а також за традицією бажаємо один одному щастя та благополуччя. У гарячій та щирій молитві за своїх рідних і близьких, у турботі про них ми здобуваємо нетлінний скарб віри, заради якої прийшов у світ Спаситель. До цієї істинної віри має бути спрямоване наше життя, яке бере початок у земному літочисленні, а своєю течією спрямовується в радість вічності Царства Божого.

Сердечно вітаю Вас, мої улюблені, з Різдвом Христовим і Новим 2023 роком Божої благості, молитовно бажаю вам миру, благоденства, сил і терпіння, осінених благодатною допомогою Святого Духа; твердої віри, невгасимої надії, в братній любові здійснювати свій земний шлях у світлі та радості народженого у Віфлеємі Господа нашого Ісуса Христа!
«Христос народжується, славте!»

СМИРЕННИЙ ОНУФРІЙ,
МИЛІСТЮ БОЖОЮ
МИТРОПОЛИТ ХАРКІВСЬКИЙ І БОГОДУХІВСЬКИЙ

Різдво Христово
2022/2023 рр.
м. Харків