30 вересня 2021 р.
МУЧЕНИЦЬ ВІРИ, НАДІЇ, ЛЮБОВІ ТА МАТЕРІ ЇХНЬОЇ СОФІЇ.
ВІДВІДУВАННЯ СВЯТО-ОЗЕРЯНСЬКОГО ХРАМУ АРХІЄПИСКОПОМ ЧИКАЗЬКИМ І СЕРЕДНЬО-АМЕРИКАНСЬКИМ ПЕТРОМ (ЛУКЬЯНОВИМ)

30 вересня, в день пам’яті святих мучениць Віри, Надії, Любові та матері їхньої Софії Озерянський храм відвідав архієпископ Чиказький і Середньо-Американський Петро (Лукьянов) (Руська Православна Церква Закордоном). Цими осінніми днями ієрарх звершує паломницьку поїздку святими місцями України, і храм на Холодній Горі став першим при в’їзді до міста Харкова, куди Високопреосвященніший владика прибув із міста Полтави по дорозі до Свято-Успенської Святогірської Лаври. По благословенню митрополита Харківського і Богодухівського Онуфрія мені випала честь зустрічати високого гостя і супроводжуючих його священників на території нашого храму.

Життєвий шлях і церковне служіння Високопреосвященнішого архієпископа Петра пов’язані і з Новим Світом, де народився і духовно сформувався в Троїцькому монастирі в Джорданвіллі майбутній владика, і зі Святою Землею, де протягом 2000-2002 років він очолював Духовну Місію Руської Православной Церкви Закордоном.

У 2003 році церковний послух архімандрита Петра продовжився на стезі архіпастирського служіння – рішенням Священноначалія його було обрано єпископом Клівлендським, помічником 77-річного архієпископа Чиказького и Середньо-Американського Аліпія (Гамановича; 1926-2019), відомого ієрарха, автора популярного підручника “Грамматика церковно-славянского языка”.

При відвідинах Озерянського храму особливу увагу архієпископа Петра звернули на ікону святителя Іоанна (Максимовича), архієпископа Шанхайського і Сан-Франциського із часткою його архієрейської мантії. Цю святиню храмові передав в 2018 році зі Сполучених Штатів протоієрей Петро Перекрьостов, секретар Західно-Американської єпархії РПЦЗ, біограф і зберігач історичної спадщини святого Іоанна (Максимовича). В житті архієпископа Петра (Лукьянова) особливу роль зіграв саме святитель Іоанн. Під його омофором “от юности своея” Павло (ім’я архієпископа Петра в святому хрещенні) ніс послух іподиякона, а в далекому 1965 році, буквально за рік до своєї смерті, святий Іоанн Шанхайський звершив хіротесію (постриг у читця) 17-річного Павла –  начальну церковну ступінь в житті майбутнього ієрарха.

Іоанн Шанхайський, Павло Лукьянов, Тихон (Троїцький)

Праворуч: Cвятий Іоанн Шанхайський проповідує. Зі свічкою – Павло Лукьянов. Ліворуч: Павло Лукьянов та парафіяни з архіпастирями Руського Православ’я Закордоном — святителем Іоанном Шанхайським й архієпископом Сан-Франциським і Західно-Американським Тихоном (Троїцьким; 1883-1963) (в 1916-1918 роках — інспектор Харківської духовної семінарії).

Архієпископ Петро (Лукьянов) перед іконою святого Іоанна Шанхайського у Свято-Озерянськму храмі м. Харкова, 1 жовтня 2021 р.На прохання поставити пам’ятний напис в напрестольному Євангелії владика Петро зауважив: “Як в Сербії”. Дійсно, традиція залишати написи в Євангелії походить з православного Сходу. Відрадно, що на священних сторінках Євангелій, які знаходяться на престолах у вівтарі нашого храму, протягом останніх десяти років з’явилися слова молитовних побажань високих гостей – архіпастирів, священнослужителів Антіохійської, Руської, Польської, Української Православних Церков. Згадка Високопреосвященнішого архієпископа Петра про Сербію також пов’язана з його біографією – архіпастир є випускником  Православного богословського факультету Белградського університету. Його поєднують роки духовного спілкування з багатьма архієреями Сербської Православної Церкви, в тому числі співслужіння за Божественною літургією відомому духовному діячеві ХХ століття – Святішому Патріарху Сербському Павлу (Стойчевичу; 1914-2009).

Інтерес архієпископа викликала історія будівництва храму: запитання високого гостя були пов’язані з вибором імен святих, на честь яких освячено лівий та правий приділи. З благоговінням владика вклонився іконі святителя Іоанна Тобольського з часткою його святих мощей (предка і носія в чернечому постризі того ж імені, що отримає його нащадок – святитель Іоанн Шанхайський) та стародавній плащаниці, яку розміщено на тильній стороні центрального іконостасу.  

Архієпископ Петро (Лукьянов), м. Харків, 1 жовтня 2021 р.

За дорученням настоятеля Озерянського храму архімандрита Никодима (Силка) гостеві були піднесені книги про Озерянську ікону Божої Матері та монографія отця-настоятеля – фундаментальне дослідження “Шляхами пращурів”. На завершення зустрічі Високопреосвященніший владика побажав настоятелю та церковній громаді Божої допомоги, вдалого завершення генеральної реставрації храмових розписів і багатьох років духовного життя “в Христі Ісусі, Господі нашім” ().

Завідувач Церковно-історичного музею Харківської єпархії, викладач Харківської духовної семінарії, клірик Свято-Озерянського храму протодиякон Максим Талалай.